Wirusy brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV) są najczęstszymi czynnikami zakaźnymi przenoszonymi drogą płciową wśród ludzi. Przenoszone drogą płciową typy genitalne HPV są najważniejszą przyczyną raka szyjki macicy - drugiego co do częstości nowotworu kobiet na świecie - oraz brodawek płciowych i brodawczaków krtani. W Polsce rozpoznaje się raka szyjki macicy u około 3300 kobiet rocznie, połowa z nich umiera. HPV może się przyczyniać do powstawania innych, rzadszych nowotworów takich jak np. raki pochwy i sromu czy rak prącia i odbytu.

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii. Za pomocą najnowszych aparatów USG - gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o raku jajnika. Dowiedz się, jak przebiega leczenie.

Infekcja bakteryjna pochwy (waginoza bakteryjna) objawia się przede wszystkim zmianą wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy. Fizjologiczna wydzielina z dróg rodnych, która nawilża i utrzymuje pochwę w czystości, powinna być bezwonna, przejrzysta lub biała (w zależności od fazy cyklu), śliska w dotyku, a po wyschnięciu kremowa.

Rodzicielstwo jest niezwykle ważną fazą rozwoju psychoseksualnego, emocjonalnego oraz społecznego. Stwarza szansę zrealizowania zamierzeń życiowych i zaspokojenia wielu potrzeb. Niestety, wyobrażenia na temat poczęcia wykraczają często poza rzeczywistość, ponieważ wbrew opinii większości, może być to proces skomplikowany i długotrwały. Wiele par na swej drodze napotyka bowiem problemy z płodnością.

Rak szyjki macicy znajduje się na drugim miejscu pod względem zapalności na nowotwory złośliwe u kobiet. Stanowi 8,6% wszystkich nowotworów złośliwych. Inwazyjny rak szyjki macicy dotyczy głównie kobiet po 40 roku życia. Stany przedrakowe zazwyczaj pojawiają się u kobiet między 30 a 40 rokiem życia.

Uroginekologia zajmuje się leczeniem wszystkich form nietrzymania moczu, a także obniżeniem narządów miednicy mniejszej i związanymi z tym dolegliwościami. Leczenie odbywa się w sposób interdyscyplinarny, ponieważ często są to problemy kompleksowe. Oznacza to, że pacjentkami zajmują się lekarze specjaliści z różnych dziedzin medycyny, którzy mają wspólny cel: ulżyć pacjentce w jej obciążającym i intymnym problemie. W procesie leczenia, w zależności od rodzaju schorzenia może uczestniczyć ginekolog, urolog, chirurg, neurolog, internista oraz inni specjaliści. Często, kluczową rolę odgrywa także fizjoterapeuta.

Wazektomia to metoda antykoncepcji wybierana przez mężczyzn, którzy już nie chcą albo nie powinni mieć dzieci. Skuteczność zabiegu potwierdzona jest w 99 proc., a poddanie się wazektomii nie wpływa na funkcje seksualne. Mężczyzna po wazektomii może odbywać stosunki seksualne tak, jak dotychczas, ale jego sperma nie zawiera już plemników. Skutki uboczne poddania się wazektomii pojawiają się tylko u niewielkiego odsetka pacjentów.

Spadek produkcji estrogenów w procesie naturalnie występującej menopauzy nie jest zjawiskiem nagłym. Produkcja estrogenów spada w okresie tzw. perimenopauzy, czyli około 5-7 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki, wynikiem czego jest występowanie nieregularnych cykli miesiączkowych. Produkcja 17-ß-estradiolu, głównego estrogenu wytwarzanego przez jajnik, w okresie przed menopauzą obniża się i zostaje zastąpiona estrogenem o słabszym działaniu, tj. estronem.

Mimo że jest to badanie profilaktyczne, nie każda kobieta wie, jak wygląda USG dopochwowe. USG transwaginalne to badanie narządów płciowych kobiety za pomocą głowicy ultrasonograficznej. Jest to badanie ważne przed ciążą, w czasie ciąży i jako regularne, stosowane co dwa lata, badanie przesiewowe. Powinno towarzyszyć każdemu badaniu ginekologicznemu, gdyż pozwala na szybką diagnostykę wielu problemów i chorób.

Zaburzenia endokrynologiczne spowodowane są nadczynnością lub niedoczynnością gruczołów wydzielających hormony. Wiele z tych zakłóceń przejawia się w postaci określonych zmian i cech na ciele, które możemy sami zaobserwować.

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia. Mięśniaki macicy trzeba jednak systematycznie kontrolować, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego. Jakie są rodzaje mięśniaków i jakie dają objawy? Jak przebiega leczenie mięśniaków?

W przypadku niezabezpieczonego stosunku, pęknięcia prezerwatywy, a także gwałtu, można zapobiec niechcianej ciąży stosując tzw. antykoncepcję awaryjną (czy inaczej: antykoncepcję „po stosunku”, antykoncepcję „po”, antykoncepcję doraźną, postkoitalną).

Poronienie samoistne stanowi problem wielu kobiet. Oznacza spontaniczną utratę ciąży z przyczyn naturalnych, przed 20. tygodniem rozwoju płodu. Czynniki prowadzące do poronienia mogą być różnorodne i niekiedy trudne do ustalenia. Jak objawia się poronienie samoistne i czy możliwe jest jego leczenie? Czynniki prowadzące do poronienia dzielimy na dwie grupy: zależne od matki i zależne od jaja płodowego.

Lek Mirena to system domaciczny, który po założeniu uwalnia hormon - lewonorgestrel do jamy macicy.

Ciąża pozamaciczna (ektopowa), jeśli nie zostanie w porę usunięta, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego wewnętrznego krwotoku. Wtedy naprawdę liczy się czas. Szybka interwencja lekarza ratuje nie tylko zdrowie i życie kobiety. Daje też jej szansę na to, że w przyszłości będzie mogła zostać matką. To bardzo ważne, ponieważ wśród pacjentek przeważają młode kobiety w wieku 26–30 lat, które dopiero planują macierzyństwo.

Według zaleceń PTG, w prawidłowej ciąży należy wykonać trzy badania USG. Wyjaśniamy, kiedy trzeba robić USG ciąży i po co, a także w jakich sytuacjach wskazane są dodatkowe badania ultrasonograficzne w ciąży. Objaśniamy także, co oznaczają skróty w wynikach USG.

Endometrioza, czyli podwójna miesiączka - objawy, leczenie, diagnoza. Czy można mieć podwójną miesiączkę? Tak! Kobiety cierpiące na endometriozę rzeczywiście mają dwie menstruacje naraz – jedną na zewnątrz, drugą do środka organizmu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ komórki śluzówki macicy (endometrium) wędrują po organizmie i wszczepiają się w różne narządy. Co to jest endometrioza?

Zalecane jest by w okresie minimum 6 miesięcy od zapłodnienia zaszczepić się przeciwko różyczce (dawka przypominająca w przypadku przebytego szczepienia) oraz przeciwko WZW typu B, jeśli nie była szczepiona wcześniej.
Warto oznaczyć też miano p/ciał przeciwko Toxoplazmozie w klasie IgM I IgG, by wykluczyć świeże zarażenie tym powszechnym pierwotniakiem, które może negatywnie wpływać na rozwijający się zarodek i płód.

Woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi. Od dawna i w wielu kulturach była nieodzownym elementem w przebiegu porodu. Również dziś wiele kobiet chętnie korzysta z pomocy, jaką jest zanurzenie się w ciepłej wodzie, nawet jeśli ma to być tylko godzina lub dwie poprzedzające założenie planowanego znieczulenia zewnątrzoponowego. Są kobiety, które cały poród spędzają w wannie i tam rodzą swoje dziecko.

Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu. Jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać "trójwymiarowy obraz", w powiększeniu od 4 do 50 razy (a przy użyciu kolpomikroskopu - do 400 razy). W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych.

USG piersi to całkowicie bezbolesne badanie za pomocą ultradźwięków. Nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać. Możesz je też przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego, choć najlepiej jest się na nie zgłosić między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

Cytologia stanowi badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Jej wykonanie jest zalecanym  elementem profilaktyki onkologicznej wykonywanym podczas rutynowego badania ginekologicznego. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. W wielu krajach europejskich występuje coraz rzadziej dzięki zwiększonej świadomości i zachowaniom prozdrowotnym pacjentek. Niestety, w Polsce, mimo szeregu akcji profilaktycznych, nadal. stanowi  jeden z głównych powodów zgonów kobiet z przyczyn onkologicznych.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.